Revolucionarno novo zdravilo: spanje
Znanstveniki so odkrili revolucionarno novo zdravilo, ki podaljša življenje, krepi spomin in ustvarjalnost, nas naredi privlačnejše in zmanjša željo po hrani.
Varuje pred rakom in demenco, odganja prehlad in gripo, znižuje tveganje za srčni napad in kap, da sladkorne bolezni niti ne omenjamo. Po njem se boste počutili tudi srečnejši, manj depresivni in manj tesnobni. Vas zanima?
Odgovor je … spanje
Opis ne govori o kakšni čudežni novi tinkturi ali vsemogočni tableti. Govori o spanju. Takšnem dobrem, globokem in mirnem spanju. Ki traja celo noč, približno osem ur, brez prekinitev in drugih motenj.
Da bi bili vsako noč deležni kar največjega odmerka tega odličnega zdravila, se držite naslednjih nasvetov iz knjige Zakaj spimo, dr. Matthewa Walkerja, profesorja nevroznanosti in psihologije z Berkeleyja, ki že več let proučuje blagodejne učinke spanja:
- Vsak dan zaspite in se zbudite ob istem času. Daljše spanje ob koncu tedna ne bo nadomestilo pomanjkanja spanja med tednom.
- Nastavite si budilko za odhod v posteljo. Za čas bujenja si jo pogosto nastavimo, za čas, ko ležemo k počitku, pa je to prav tako zelo pomembno.
- Čez dan bodite vsaj pol ure na svežem zraku, če je le mogoče, se nastavite sončnim žarkom.
- Če zvečer po več kot 20 minutah še vedno ne morete zaspati, vstanite in za kratek čas počnite kaj sproščujočega.
- Telovadba in gibanje sta odlična, a lotite se ju najkasneje pozno popoldne. Vsaj dve do tri ure pred spanjem se postopoma umirjajte.
- Izogibajte se kofeinu in nikotinu. Tudi kozarček alkohola pred spanjem vam ne bo koristil. Nikotin in alkohol vas bosta prvi hip morda sprostila, a bosta preprečila trdno spanje.
- Pred spanjem ugasnite najrazličnejše ekrane in se raje sprostite z branjem ali vročo kopeljo.
- Za dober spanec poskrbite, da bo vaša spalnica dobro zatemnjena, hladna in brez elektronskih naprav.